Jak vybrat dobrého rodinného fotografa

29.10.2022

Chcete si být jisti, že pro svou rodinu vyberete toho nejlepšího fotografa? Zjistěte, jak vybrat styl rodinného fotografování, který je pro vaši rodinu ten pravý a jaké otázky máte fotografovi položit než se rozhodnete, jestli si ho najmete.

Rodinné fotografie od profesionála jsou skvělým způsobem, jak zachytit nejrůznější okamžiky v životě vaší rodiny. Pokud se rozhodnete objednat rodinné focení, nepochybně se těšíte na krásné fotografie, které zachycují osobnost vašich dětí a na kterých jste všichni spokojení a uvolnění.

Budete se také chtít ujistit, že jste si najali toho nejlepšího možného fotografa. Někoho, komu můžete věřit, že v daný den odvede skvělou práci a zachytí vaše děti tak, jak je vidíte vy sami.

Kdo vytvoří fotografie ve stylu, který se vám líbí a které budete s hrdostí sdílet s přáteli a rodinou. Fotografie, které se budou vyjímat na vašich zdech.

Jak najít toho nejlepšího fotografa právě pro vás

Než začnete porovnávat různé rodinné fotografy ve svém okolí, doporučuji provést malý průzkum a rozhodnout se, jaký styl rodinných fotografií byste chtěli mít.

Existuje mnoho stylů rodinných fotografií od studiových přes venkovní lifestylové až po dokumentární z vašeho domova. Můžete najít i fotografy, kteří se specializují na tématická focení u nejrůznějších příležitostí.

Pokud si najdete trochu času a prohlédnete si různé styly rodinných fotografií, například na Pinterestu, bude vaše hledání rodinného fotografa snadnější.

Jakmile najdete styl, který se vám líbí, vyhledejte si třeba na Googlu fotografy ve vašem okolí. Téměř všichni fotografové mají na svých webech portfolia, jejich prohlédnutím si uděláte představu o tom, který fotograf sedí vašemu stylu.

Otázky, které vám při výběru pomohou

Pokud už máte seznam fotografů, jejichž styl se vám líbí, je na čase prozkoumat každého z nich podrobněji.

Spoustu informací najdete přímo na webových stránkách jednotlivých fotografů. Můžete také každému z nich rovnou zavolat. Při telefonátu navíc můžete poznat, jestli mezi vámi bude fungovat chemie.

Ať už se rozhodnete provést průzkum jakkoli, doporučuji následující otázky:

Kde probíhá rodinné fotografování?

Na tuto otázku si často odpovíte sami, když se podíváte na web fotografa. Jeho ukázkové portfolio vám dobře napoví, kde se focení koná.

  • má ateliér
  • pracuje v exteriéru
  • přijede k vám domů
  • kombinuje více možností


Jak vám fotograf pomůže s přípravou na focení?

Většina z nás se nenechává fotografovat každý den, a když už investujete do nových fotografií své rodiny, budete si chtít být jistí, že jsou všichni v nejlepší formě.

Při průzkumu zjistíte, že někteří rodinní fotografové vám s přípravou na focení pomohou. Mohou vám například poradit s výběrem oblečení nebo s tím, jak na focení připravit děti.

Každý fotograf to bude dělat jinak, proto se nebojte předem zeptat. Někteří vám pošlou písemný návod, jiní si s vámi popovídají po telefonu a další se s vámi budou chtít před focením sejít na osobní konzultaci. Obecně platí, že čím více zaplatíte, tím více se vám bude fotograf věnovat.


Jak dlouho budete čekat na náhledy a hotové fotografie?

Po absolvování focení se budete těšit, až si budete moci vybrat z náhledů a po jejich odeslání se zase nebudete moci dočkat výsledných fotografií. Jak dlouho budete muset čekat? To bude záležet na tom, jak dlouho fotograf fotky upravuje a pokud dodává výtisky, doba dodání se prodlužuje o dobu jejich výroby.

Spousta lidí si domlouvá fotografování, aby mohli fotografie darovat ke zvláštní příležitosti. Pokud to děláte také tak, ověřte si před rezervací, zda je budete mít včas.


Kolik retuší fotograf provádí?

Někteří fotografové nenabízejí retušování vůbec. Někteří opraví nudli u nosu, drobky od sušenky či modřinu, kterou si dítko stihlo udělat před focením. Jiní vám nabídnou retuší, kolik jen budete chtít - a možná vám uberou i deset let, pokud je o to požádáte.

Úroveň retuše, která je pro vás vhodná, bude záviset na tom, jaké fotografie budete chtít. Pokud chcete přirozený vzhled, výběr fotografa, který provádí náročné retuše, pravděpodobně nebude správný. Stejně tak, pokud víte, že si nebudete chtít vystavit fotku svého dítěte s drobky kolem úst, nemusí být pro vaši rodinu vhodný fotograf, který retuše nenabízí.


Kolik stojí rodinné focení?

Stejně jako v každém jiném odvětví existují fotografové ve všech cenových kategoriích. Můžeme si vzít jako příklad kadeřnictví - máte na výběr mezi levnými salony, které nabízejí základní služby, špičkovými salony, kde vás budou hýčkat, servírovat vám oblíbenou kávu a kde budete očekávat, že váš kadeřník bude na špičkové úrovni a spoustou možností mezi tím.

S fotografováním to není jinak - v každé lokalitě jsou fotografové, kteří nabízejí své dovednosti za různě vysoké či nízké ceny a s různou úrovní služeb.

Porovnávat rodinné fotografy pouze podle ceny není možné. Místo toho doporučuji zjistit, co přesně můžete od každého fotografa očekávat pokud jde o služby a výsledné fotografie a kolik vás to bude stát. Pak se můžete rozhodnout, jaké focení chcete mít a kolik jste za něj ochotni utratit peněz.