Jak připravit děti na rodinné focení

14.11.2022

Objednali jste si rodinné focení a nemůžete se dočkat, až budete mít nádherné rodinné fotografie. Pak ale začnete přemýšlet. Co se stane, když děti nebudou ten den ve své kůži? Co když se začnou projevovat ty nejhorší stránky jejich osobnosti? Co když nebudou s fotografem spolupracovat?

Jestli ještě nevíte, jak si svého fotografa vybrat, podívejte se sem.

Nejste sami, kdo má tyhle obavy. Ve skutečnosti, jako fotografka a hlavně máma, očekávám, že vaše děti budou mít při fotografování "svou chvilku". Děti obvykle nechápou, jakou hodnotu pro vás profesionální rodinné fotografie mají. Jak pro ně tyto snímky budou jednou cenné.


Existují určité věci, které můžete udělat, abyste svým dětem (i fotografce) focení usnadnili.


V tomto článku se s vámi podělím o své tipy pro:


  • Přípravu kojenců a batolat
  • Přípravu starších dětí
  • Přípravu na venkovní focení
  • Přípravu na focení u vás doma
  • Co dělat, když má dítě během focení svou chvilku


MIMINKA A BATOLATA

U miminek a batolat je nejdůležitější zajistit, aby byla před fotografováním dobře najezená a odpočatá. Je třeba vzít v úvahu obvyklý režim vašeho dítěte. Naplánovat focení na dobu jejich pravidelného spánku není zrovna nejlepší nápad.

Pokud se z nějakého důvodu musí focení překrývat s pravidelným spánkem nebo dobou jídla, pokuste se to posunout na dobu těsně před focením, aby bylo dítě odpočaté a najezené.

Jestli se bojíte, že bude mít vaše dítě během fotografování hlad nebo žízeň, vezměte si sebou jídlo a pití. A pokud vidíte, že dítě potřebuje přestávku, jednoduše o ni fotografa požádejte.


STARŠÍ DĚTI

Pokud máte děti starší, můžete trochu zapracovat na tom, aby focení brali jako pozitivní zážitek. Několik dní před fotografováním o něm mluvte pozitivním způsobem. Prozraďte jim jméno fotografa a ukažte jim pár jeho fotek (třeba na instagramu nebo na jeho webovkách). Povídejte si o tom, jak dlouho focení trvá a co se při něm bude dít. Vysvětlete jim, jak moc pro vás jejich fotografie znamenají.

Můžete si s dětmi také domluvit nějakou odměnu, kterou po focení dostanou. V jeho průběhu jim pak tuto odměnu párkrát připomeňte. Můžete se dohodnout třeba na kinder vajíčku, zmrzlině, nových omalovánkách nebo na čemkoliv, co má vaše dítě rádo.

Pomůže také, když budete oblečení na focení vybírat společně. Dítě se bude cítit důležitě, když mu svěříte pomoc s tak vážným úkolem. Pro inspiraci na oblečení mrkněte sem.

Stejně jako u miminek a batolat se postarejte o to, aby děti nebyly hladové a unavené.


VENKOVNÍ FOCENÍ

Dorazte na místo setkání o něco dřív, aby se děti mohli proběhnout. Upustí po cestě trochu páry a budou mít dobrou náladu. Je to lepší, než kdybyste vystoupili z auta a rovnou spěchali na schůzku s fotografem.

Pro inspiraci, jak fotky z takového venkovního focení mohou vypadat se podívejte tady. Všechny fotografie v této galerii vznikly v exteriéru v okolí Zduchovic v okrese Příbram.


FOCENÍ U VÁS DOMA

Pro děti může být na focení doma těžké, když uvidí všechny své hračky a zrovna v tu chvíli si s nimy nebudou moci hrát.

Před focením doporučuji uklidit vše, co na fotkách nebudete chtít mít. Podle známého: "sejde z očí, sejde z mysli" se pak dítě bude lépe soustředit na to, co dělá. Ideálně si spolu vyberte pár hraček, které budete chtít do fotografií zahrnout.


CO DĚLAT, KDYŽ MÁ DÍTĚ PŘI FOCENÍ SVOU CHVILKU

Jak už jsem psala výše, očekávám, že při focení bude mít dítě svou chvilku a ostatní fotografové na tom jistě nejsou jinak. Takžese to stane, nebojte se! Ve skutečnosti se v těchto chvílích dá na fotkách zachytit ta pravá osobnost vašeho broučka.

Ovládněte svou touhu zakročit a dítě uklidnit. Někdy může být užitečnější vzdálit se dítěti z dohledu. Bez publika jsou děti často mnohem soustředěnější.

Miminka a batolata budou naopak potřebovat trochu více podpory. Můžete fotografovi pomoci v udržení jejich pozornosti. Jen vy víte, co na vaše dítě zabírá, ať už je to oblíbená písnička, dělání obličejů nebo šaškování s plyšákem. Zeptejte se fotografa, co od vás potřebuje.Vím, že investici do rodinného fotografování jste pečlivě zvažovali. Nepochybně budete chtít udělat vše pro to, aby vaše děti byly v dobré formě a zachyceny v tom nejlepším světle.

Strach, aby děti při focení nevyváděly je přirozený a jako máma jej naprosto chápu. Doufám, že vás tento článek uklidnil. Pokud se tak stane, není třeba se obávat. Ve skutečnosti je to velmi časté.

Budu ráda, když mi řeknete, jak se vám daří tyto tipy před focením používat. Dejte vědět, jak to dopadlo. A jestli máte nějaké další tipy, o které bych se mohla podělit s ostatními rodiči, sem s nimi.